Rizično pozicioniranje trejda
-Kratkoročni i dugoročni grafikon –

Share

U Forex trgovanju postoje neka opšta pravila koja treba poštovati poput azbuke i pravopisa, a jedno od njih glasi – Na dugoročnim grafikonima se nikada ne pozicionira trejd bez obzira na strategiju trgovanja, već se po pravilu oni koriste za analizu dok se na katkoročnim intervalima otvaraju trgovinske pozicije. Kratkoročni vremenski intervali su svakako pogodniji za otvaranje pozicije i kod Intraday trgovine kao i kod Position stila. Treba znati, da se bez obzira što se realizacija trejda projektuje na duže staze, moraju se uzimati u obzir i moguće oscilacije u međuvremenu tako da se “velika slika” koristi za sagledavanje tržišnih kretanja, ali ne i za otvaranje pozicije. Na jednostavnom primeru lako je ilustrovati jednu takvu situaciju poput mnogih sličnih njoj.


Grafikon 1 – Izvor: www.fortrade.com

Na dugoročnom grafikonu (grafikon 1, EUR/USD) analizom je utvrđen glavni opadajući trend (presek dva pomična proseka, EMA200 označenog žutom bojom i EMA50 koji je predstavljen linijom bele boje). Opadajuća pokazna strelica označena zelenom bojom određuje poziciju trejda na dugoročnom grafikonu koji prati glavni trend sve do nekog momenta novog preseka dva EMA i signala za obrt trenda u rastući. Unutar elipsastog objekta označenog plavom bojom uočava se evidentan rast cene, ali Moving Average sa kraćim periodom (MA50) pruža jak otpor (resistance) formiranju rastućeg trenda tj. sprečava obrt glavnog trenda kretanja cene.


Grafikon 2 – Izvor: www.fortrade.com

Ukoliko bi se trejder rukovodio praksom da pozicionira trejd na dugoročnom grafikonu, za poziciju kupovine bi sigurno morao da sačeka novi presek pomičnih proseka i generisanje dugoročnog rastućeg trenda. Međutim, za to vreme na jednočasovnom (kratkoročnom) grafikonu br. 2, uočljiva je povoljna pozicija za kupovinu koja je signalizirana presekom upravo posmatranih EMA200 i EMA50 unutar već označenog elipsastog objekta plave boje. Naime, kratkoročni rastući trend je već izvesno vreme na snazi, a kupovna pozicija trejda naglašena štiklirajućim znakom bele boje nakon što je trend stabilizovan (pomični prosek kraćeg perioda je iznad i udaljenost između dva EMA raste). Meračem kursora se može utvrditi rast cene u kretanju od cca 170 pipseva koje bi trejder svakako propustio u trgovini čekajući potvrdu obrta trenda na dugoročnom grafikonu. Osim toga, ukoliko bi se pozicioniranje trejda obavljalo na tako dugačkom vremenskom periodu dodatno treba razmotriti veličinu trejda (broj lotova) kojom bi se trgovalo u skladu sa pravilima kontrole rizika, a to dodatno komplikuje strateški pristup u analizi.

Share