Preduzeća koja posluju preko interneta, prodaju proizvode i usluge onlajn. Pokretanje sopstvenog elektronskog poslovanja je odličan način da radite na daljinu i budete svoj šef.
Pratite ovih 6 koraka da biste pokrenuli svoje elektronsko poslovanje.
1. korak: Definišite svoju elektronsku poslovnu ideju
Prvi korak u pokretanju bilo kog biznisa je da razmislite o tome kakav će biti vaš poslovni model. Postoje 4 osnovna tipa:
- Business-to-Consumer (B2C): Kao najtradicionalniji i najprepoznatljiviji model, B2C omogućava preduzećima prodaju pojedinačnim potrošačima u onlajn prodavnicama, kao što to čine Amazon i Alibaba.
- Business-to-Business (B2B): U okviru B2B modela, kompanije nude proizvode ili usluge posebno drugim preduzećima umesto pojedinačnim potrošačima. Primjeri uključuju Amazon Business i Rakuten.
- Consumer-to-Consumer (C2C): C2C e-trgovina omogućava pojedincima da prodaju proizvode ili usluge direktno drugim pojedincima putem onlajn platformi, kao što su Etsy i eBay.
- Consumer-to-Business (C2B): U C2B modelu, pojedinci prodaju proizvode ili usluge kompanijama. To mogu biti frilenseri, konsultanti ili influenseri koji kompanijama pružaju specijalizovane veštine ili sadržaj. C2B platforme za e-trgovinu uključuju Upwork, Freelancer i Fiverr.
Istovremeno kada razmišljate o svom poslovnom modelu, trebalo bi da odlučite šta ćete prodavati onlajn: fizičke proizvode, usluge ili veštine.
2. korak: Izvori ili razvoj Vaših proizvoda ili usluga
Zatim ćete morati da nabavite proizvode koje planirate da prodajete. Opcije za nabavku proizvoda za prodaju putem e-trgovine uključuju:
- Dropshipping: Kada kupac pošalje narudžbinu, proizvod kupujete od nezavisnog dobavljača koji direktno isporučuje proizvod kupcu.
- Na osnovu pretplate: Kupci se upisuju u periodični plan plaćanja kako bi redovno imali pristup ekskluzivnim proizvodima, sadržaju ili uslugama.
- Belo obeležavanje: Belim obeležavanjem kupujete proizvode ili usluge od proizvođača ili dobavljača i rebrendirate ih kao svoje.
3. korak: Izaberite naziv preduzeća i oblikujte svoj brend
Sada ćete morati da odredite naziv preduzeća. Obavezno izaberite jedinstveno ime koje jasno govori o identitetu vašeg brenda. Ne zaboravite da prvo proverite da li su vaš potencijalni veb domen, korisnička imena na društvenim mrežama i naziv kompanije dostupni.
Prilikom oblikovanja brenda moraćete da nabavite i dozvole za poslovanje i dozvole specifične za odabrani poslovni model koje zahteva Vaša država ili lokalna samouprava.
4. korak: Postavite veb-sajt za e-trgovinu
Nakon završetka papirologije, vreme je da napravite svoj elektronski poslovni veb-sajt. To je mesto gde Vaši klijenti mogu da saznaju više o vašim proizvodima ili uslugama i donose odluke o kupovini.
Najbrži način je korišćenje sveobuhvatne platforme za e-trgovinu kao što je Shopify. Vodiće vas kroz proces pokretanja vaše onlajn prodavnice, od plaćanja, upravljanja zalihama do ispunjenja narudžbina.
5. korak: Pregled, testiranje i pokretanje prodavnice
Pre nego što svoju prodavnicu stavite na internet, testirajte sve funkcije i uverite se da korisničko iskustvo teče neometano.
Zapitajte sami sebe:
- Da li mi odjava funkcioniše?
- Da li je sadržaj predstavljen na profesionalan način?
- Da li je moja prodavnica kompatibilna sa više kanala i internet pregledača?
6. korak: Promovišite svoje preduzeće za e-trgovinu
Poslednji korak je da pomognete potencijalnim kupcima da vas pronađu.
- Optimizacija za pretraživače (SEO): Optimizujte svoj elektronski poslovni veb-sajt za pretraživače kako biste poboljšali njegovu vidljivost u organskim rezultatima pretrage.
- Oglašavanje na društvenim mrežama: Iskoristite popularne platforme društvenih mreža kao što su Instagram i Tiktok da biste se povezali sa svojom ciljnom publikom, izgradili svest o brendu i privukli korisnike u svoju e-prodavnicu.
- Marketing putem e-pošte: Šaljite personalizovane i ciljane kampanje putem e-pošte kako biste negovali odnose sa klijentima, promovisali nove proizvode, ponudili ekskluzivne popuste i podstakli kupovinu.
- Oglašvanje preko influensera: Uspostavite partnerstva sa influenserima ili stručnjacima iz industrije koji imaju značajan broj pratilaca i uticaj na vašem ciljnom tržištu. Sarađujte sa njima kako biste podržali svoje proizvode, generisali sponzorisani sadržaj ili organizovali nagradne igre, podstičući svoju publiku da poveća izloženost.